ENGLISH

Yangınla mücadele sistemleri

COMPRESSED AIR FOAM - CAF

Sıkılaştırılmış havalı köpük sistemi CAF (Compressed Air Foam) su, köpük konsantrasyonu ve sıkılaştırılmış havanın güçlü bir yangın söndürme köpüğü oluşturmak için uygun bir şekilde karıştırıldığı gelişmiş bir köpük üretme prosesidir. Bu köpük tipi, saf sudan veya standart köpük/su çözümlerinden daha sıkı ve yoğun bir köpüktür. Kabarcık yapısı sayesinde, köpüğün yatay ve dikey yüzeylere yapışmasını ve kabarcık sönmeden yangının derinliklere nüfuz etmesini; böylece sulu sistemlere göre daha etkili söndürme yapmasını sağlar. Geleneksel köpük söndürme sistemlerinden 3 ila 4 kat ve tek başına sulu söndürme sistemlerinden 15 ila 30 kat daha etkilidir.CAF sistemleri zorlu uygulamalara hızlı uyumu sayesinde A ve B sınıfı yangınlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Uygulama alanları: Trafolar, petrol ve yakıt depolama tankları, kimyasal tesisler ve kimyasal depolama tankları, cephanelikler, uçak ve helikopter hangarları, pompa istasyonları, hidroelektrik santralleri, jeneratörler, tersaneler, yat ve tekne limanları (marinalar), yakıt yükleme ve boşaltma tesisleri, rafineriler
Yangınla mücadele sistemleri

ACAF®

Köpüklü söndürmede endüstri lideri ACAF® (Automatic Compressed Air Foam Systems), tüm dünyada FM onaylı sıkıştırılmış havalı köpük sistemleri üreten sınırlı sayıda firmalar arasında lider konumdadır.

Her bir ACAF® sisteminin kalbinde MX olarak bilinen havalı köpük jeneratörü yer almaktadır. Bu jeneratör, köpük-su solüsyonundan, toksik olmayan ve biyolojik olarak çözünebilir özel bir köpük üretmektedir. Sıkıştırılmış havalı köpük (CAF) oluşturmak ve sistemin enerji ihtiyacı duymadan çalışmasını sağlamak için basınçlandırılmış nitrojen kullanılmaktadır.

ACAF®, ön mühendisliği yapılmış bir yangın söndürme sistemi olarak tekli ve çoklu Mx CAF jeneratöründen oluşabilmektedir. ACAF® tarafından üretilen jeneratörler, ihtiyaç duyulan farklı miktarlardaki nozulları beslemek üzere tasarlanabilmektedirler. Çok daha büyük tehlike bölgeleri çoklu CAF jeneratörlerinin birleştirilmesi ile korunabilir. CAF jeneratörleri sabit debili su temininin mümkün olmadığı koşullarda müstakil (self-contained) sistemler olarak da tasarlanabilir. Mx ve MxD sistemler, geleneksel köpük/su sistemlere göre daha düşük su debisi ve basUygulama alanları: Trafolar, yüzer tavanlı tanklar, sabit tavanlı tanklar, istifleme ve yükleme makinaları, yağ tankları, pompa istasyonları, kazan üniteleri, türbin üniteleri, kömür konveyörleri, kablo galerileri, güç jeneratör setleri, ağır maden makinaları, liman ve marinalar, uçak hangarları, helikopter iniş platformları (heliped/heliport), yükleme terminalleri, rüzgar türbinleri, tüneller

 • ACAF®, köpük yoğunluğu konusunda endüstri lideri performansa sahiptir.
 • CAF köpüğü, uzun süre özelliğini kaybetmez, yeniden tutuşmayı önler ve yeniden alev alma koruması sağlar.
 • ACAF® sistemleri, AFFF, AR-AFFF ve flor içermeyen köpükleri %1, %3 ve %6 karışım oranlarında kullanır.
 • CAF köpüğü, tüm yakıt yüzeyini köpük battaniyesi gibi kaplar ve bunu hava emişli köpüklerden daha yoğun bir örtü ile yapar.
 • CAF köpüğü ortalama hava koşullarında saatlerce dayanır.
 • Her ACAF® sistemi, proje bazlı talepleri karşılamak için özel olarak üretilir.
 • ACAF® sistemlerinde, NFPA, FM ve CAP kodları ve standartlarına göre tasarlanır.
 • ACAF® sistemlerinde; CAF jeneratörleri, Mx ve MxD’nin önceden birleştirilmiş olması sayesinde montaj maliyeti düşüktür.
 • DN7 ve HDN5 nozullar, ACAF® için özel olarak tasarlanmıştır; hem askı hem de yatay pozisyonlar için FM onaylıdır.
 • ACAF® sisteminde kullanılan malzemeler yıllarca sorunsuz çalışırlar; bakım ve değişim maliyeti düşüktür.
 • ACAF® sistemleri, büyük tehlike alanları için tasarlanabilir.
 • Sabit borulu ACAF® sistemlerinin FM onaylarıda tehlike alanına dair bir limit yoktur.

Yangınla mücadele sistemleri

ACAF® SABİT BORULU

Sabit borulu CAF sistemleri;

(i) Ön karıştırma ile su bağlantısı gerektirmeyen; (i) ve sabit su temini gerektiren sistemler olarak iki farklı tasarıma sahiptir. Her iki sistem de hem baskın yöntemi ile mahal koruması ve sabit sprey yöntemi ile ekipman koruması yapacak şekilde tasarlanmıştır. Her iki sistem ACAF®’ın tasarım kılavuzuna uygun olarak tasarlanır ve FM onaylı köpüklü söndürme sistemi ürünleridir.

Müstakil, otomatik sabit borulu sistem (self-contained/SC);

Sabit bir su kaynağının bulunmadığı sahalar için önerilir. Bu, ön mühendisliği yapılmış otomatik yangın söndürme sistemi, CAF’ı yangın söndürme ajanı olarak kullanır. CAF üretmek için su teminine ihtiyaç duymaz.

Sabit su teminli ve otomatik sabit borulu sistem (fixed water/FW);

Güvenilir bir su temin kaynağı bulunduğunda, ACAF®’ın sabit su teminli sistemleri kullanılarak tasarlanabilir. Bu sistemde köpük konsantrasyonu ve suyu belirlenen %3 veya %6 oranda karıştırmak için köpük oranlayıcı kullanılır.

Alan/bölge koruması için baskın sistemi (deluge);

DN7 nozullarını CAF’ı tehlike alanının tamamına otomatik olarak dağıtmak için tasarlanmış boru şebekesi ile kullanır. Dengeli bir basınçlı boru tasarımı, ya asılı ya da yatay konumda monte edilmiş bu özel tasarım nozullar arasında CAF’ın düzgün bir şekilde dağılmasını sağlayacaktır. Lokal uygulamalar için sabit sprey (püskürtme) sistemi, otomatik veya manuel CAF uygulaması için konumlandırılmış sabit borulama ile HDN5 nozullarının yerleşimi yapılır.

DN7 ve HDN5 nozullar;

Mümkün olan en yüksek seviyedeki püskürtme aralığını sağlayarak kullanılacak nozul adedini ve borulamayı en aza indirmesinden ötürü avantajlı maliyetler sağlar.

Yeni FM onaylı HDN5 yatay CAF nozulu ayrıca FM onaylı en geniş kapsama alanına sahip nozuldur. Asılı ve yatay pozisyonlarda montaj için FM onaylı ve patentlidir.

Hidrokarbon veya polar çözücü uygulamlar için ACAF®;

Düşük uygulama oranlarına sahip FM onaylı çözüme sahiptir. Hidrokarbon yakıtlar için 0.05 gpm/sq. Ft. (2.04 lpm/sq. M) FFF ile FM onaylıdır. AR-AFFF uygulama oranına sahip polar çözücüler 0,08 gpm/m2 (3.26 lpm/m2) olur.

ACAF® otomatik sabit monitör sistemleri,

CAF’ı bir tehlike alanına otomatik veya manuel olarak dağıtmak için tasarlanmış sistemlerdir. Hareketli monitörler veya sabit monitörler, otomatik bir yangın algılama sistemi ile etkinleştirilebilecek veya manuel çalıştırılacak bir sabit boru şebekesine de bağlanır.

Algılama sisteminin etkinleştirilmesi ile CAF jeneratörü köpük oluşturmak için tetiklenir ve aynı anda köpüğü dağıtan hareketi yaratan monitöre çözelti akışını başlatan bir kontrol vanası açar. Monitörler tüm tehlike bölgesini CAF ile kaplayacak şekilde konumlandırılır.

Yangınla mücadele sistemleri

ACAF® RIMSEAL

Petrol veya yakıt depolama için kullanılan iç yüzer tankların korunmasında kulanılan rimseal basınçlı köpük söndürme sistemi, tank korumasında yangının başlangıç aşamasında söndürme gerçekleştirmek için tasarlanmış tam otomatik bir basınçlı köpük söndürme sistemidir.

Tanklar için özel geliştirilmiş nozullar ve termal lineer algılama ile birleştirilmiş CAF jeneratörü, yüzer tavanlı bir tankın tüm boşluğunu koruma için tasarlanmıştır. Aktive edildiğinde sistem, CAF’ı otomatik olarak tüm boşluğa boşaltır ve boşluğu yüksek kalitede CAF ile saniyeler içinde doldurur. CAF boşaltılan rimseal alanındaki alevi hızlıca söndürür ve tekrar alevlenmesine karşı yakıt tankını korur. CAF jeneratörünün hızlı bir şekilde genişletilmiş köpük oluşturma ve verme kabiliyeti, yakıt depolanan dış yüzer tavan tanklarının yangından korunması için en ideal çözümdür.

Yangınla mücadele sistemleri

ACAF® CROSSFIRE

CrossFire, ACAF®’ın ağır hizmet tipi ekipmanlar için köpüklü söndürme sistemidir. CrossFire, B sınıfı sprey yangınlarını ve motor bölmelerinde A sınıfı yangınları söndürme kapasitesine sahip hibrid bir CAF sistemidir. Şimdiye kadar bir yakıt püskürtme yangınını söndürebilen tek köpük sistemidir. Bu sistem hem kapalı alanlarda hem de açık alanlarda bu yangınlar üzerinde etkili olduğunu kanıtlamıştır.

CAF ve CAF Mist spreyi tek bir ajan kabından boşaltılır. FM test edilmiş ve onaylamış bu eşsiz basınçlı hava köpüğü sistemi, yangın söndürmeyi sağlamak için yüksek kalitede hazırlanmış köpük sağlar. Kombine bir CAF ve CAF Mist spreyinin aleve püskürtülmesiyle sprey, yangının hızlı bir şekilde söndürülmesini sağlayacaktır. CrossFire, birçok mobil veya sabit motor bölmesindeki yangın riski için kullanılan etkin bir çözümdür.

ACAF® CrossFire sistemi, madencilik endüstrisinde ve alanlarda kullanılan ağır hizmet tipi teçhizatlarının motor bölümleri için tek söndürme ajanı (CAF mist single agent yangın söndürme sistemi) ile iki farklı nozul tipi ile lokal aplikasyon yangın söndürme sistemi olarak geliştirilmiştir. CrossFire, rüzgar türbinleri, DG setleri, ağır arazi araçları vb. için idealdir. FM 5970 uyarınca tasarlanmıştır.

Yangınla mücadele sistemleri

ACAF® DIFF

DIFF (Deck Integrated Fire Fighting), ACAF®’ın hava taşımacılığında özelleşmiş CAF sistemidir. ACAF®’ın DIFF pop-up nozulu, heliped uygulamaları için basınçlı hava köpüklü söndürme sistemi sunmak üzere tasarlanmış ve üretilmiştir, ancak ekipman koruması gibi diğer uygulamalar için de kulanılabilir.

Bir DIFF sistemi tipik olarak bir helikopter pistinin platformunda beton bir zeminde kullanılır. DIFF sistemi nozulları genellikle zemin alanına (tipik olarak güverteye veya döşeme alanına) entegre edilir. Kullanılmadığında bu nozullar, yüzeyle aynı hizadadır. Çalışmaya başladıklarında köpüğü 360˚ düzende dağıtmak için açılırlar ve söndürme köpüğünü aleve tahliye ederler.

Yangınla mücadele sistemleri

ACAF® MOBİL SİSTEMLER

ACAF® Hortum Makara (Hose Reel)

Yangın söndürme ajanı olarak köpük gerektiren yerlerde yangınla mücadele ihtiyaçları için idealdir. Sabit borulu bir hortum makarası ve bir CAF jeneratörü, ekipmanı hareket ettirmeden gerektiğinde otomatik olarak köpük üretecektir.

ACAF® BOSS

ACAF® BOSS üniteleri, yangın anında 3 kolay adımda hazır hale gelir. CAF’ın 18 metreye kadar güvenli bir mesafeden yangın alanına tahliyesini sağlar.

ACAF® EZ-1,2,3

EZ-1,2,3 CAF modülleri kompakt CAF jeneratörleridir ve hazır köpüğü tek bir tuşla tahliye ederler. Sistem 1, 2 veya 3 CAF jeneratör modülünden oluşur. Her modül 63 gpm’e kadar köpük-su solüsyonu üretir. Bazı uygulamalar için EZ2 ve EZ3 126 gpm veya 189 gpm’e kadar proses edebilirler. EZ kolay kurulum ve operasyon imkanı verir.